România, pe primele locuri la mondialele de Schi Fond pe Role din Italia

Schi Fond pe Role

Sportivii Federației Române de Schi-Biatlon au demonstrat din nou că se pot lupta cu cei mai buni din lume. La Campionatul Mondial de Schi Fond pe Role, derulate în Ziano di Fiemme, Italia, între 12 și 15 septembrie, echipa României a reușit să obțină rezultate deosebite, inclusiv clasări în primele cinci locuri la nivel mondial, în fața unor echipe și sportivi de renume.

Locul 4 la Sprint pe echipe seniori

Gabriel Cojocaru și Florin Dolhascu au avut o evoluție foarte bună în proba de Sprint pe echipe seniori pe care au reușit să o termine pe locul 4, după o cursă intensă în care s-au luptat cot la cot cu cele mai bune echipe din lume.

Paul Pepene, locul 5 la Masstart urcare în stil clasic

Un alt rezultat extraordinar a venit din partea lui Paul Pepene, care s-a clasat pe locul 5 în proba de Masstart urcare în stil clasic, la seniori. După o cursă extrem de solicitantă desfășurată pe un traseu dificil, Paul Pepene a reușit să se mențină în top 5, confirmându-și statutul de sportiv de elită. În aceeași probă, Gabriel Cojocaru a terminat pe locul 14, iar Florin Dolhascu pe locul 15. La feminin, Delia Reit s-a clasat pe locul 22.

Rezultate notabile și la juniori

Și în competițiile de juniori, România a obținut rezultate frumoase. În proba de Masstart urcare în stil clasic, Ionuț Costea s-a clasat pe un excelent loc 6, o poziție care reflectă talentul și efortul său. Iosua Cojocaru a încheiat pe locul 25. La feminin, Boglarka Pall a ocupat locul 16, în timp ce Szidona Kelemen s-a clasat pe locul 30.

Și în proba de Sprint pe echipe, juniorii români au evoluat foarte bine. La feminin, Maria Toma și Szidona Kelemen au terminat pe locul 8, iar la masculin, Leonard Rășină și Ștefan Gherghel au încheiat pe locul 6.

Maria Toma s-a remarcat în proba individuală de Sprint în stil liber, unde s-a clasat pe locul 11, în ciuda condițiilor meteorologice dificile.

“Rezultatele obținute la Campionatul Mondial de Schi Fond pe Role din Italia sunt o dovadă a muncii neobosite depuse de sportivii și antrenorii noștri. A fost minunat să îi urmărești pe Gabriel Cojocaru și Florin Dolhascu cum luptă pentru un loc pe podium la sprintul pe echipe seniori. Cursa lor a fost extraordinară! Totodată, Paul Pepene a reușit să obțină un loc 5 meritoriu în proba de Masstart, o performanță care subliniază experiența și pregătirea sa de top. Nu trebuie să uităm nici de juniorii noștri, care au avut o evoluție curajoasă în fața celor mai buni sportivi din lume. De asemenea, trebuie să le oferim credit tuturor sportivilor care au făcut față provocărilor unei competiții de acest nivel, pe vreme capricioasă, cu ploaie și frig. Îi felicit pe toți pentru determinarea lor și pentru felul în care au reprezentat România!”, a declarat Puiu Gaspar, Secretar General al Federației Române de Schi Biatlon.

Puiu Gaspar, Secretar General al Federației Române de Schi Biatlon

Rezultatele obținute în proba de masstart 15 km, pe o vreme capricioasă

Proba de masstart 15 km a fost marcată de condiții meteo dificile, cu ploaie și frig, dar sportivii români au reușit să obțină rezultate lăudabile. Gabriel Cojocaru s-a clasat pe locul 10, Paul Pepene pe locul 13, iar Florin Dolhascu pe locul 16. La feminin, Delia Reit a avut ghinionul de a rupe un băț în timpul cursei, dar a reușit totuși să termine pe locul 19.

În proba de masstart 10 km liber juniori, băieții și fetele noastre s-au confruntat cu aceleași condiții meteo dificile. Ionuț Costea a terminat cursa pe locul 19, în ciuda unei probleme tehnice, care l-a făcut să piardă poziții importante. Leonard Rășină, Ștefan Gherghel și Iosua Cojocaru au încheiat pe locurile 26, 28, respectiv 36. La feminin, Maria Toma a terminat pe locul 31, iar Boglarka Pall și Szidona Kelemen pe locul 32.